پژوهشگران می خواهند با عنکبوت ها صحبت کنند.

لینک صفحه اینستاگرام ویردو

يک تيم از پژوهشگران در آمريکا با بازتوليد صداي ايجاد شده توسط عنکبوت‌ها و آوردن آن به محدوده شنيداري انسان، قصد دارند با اين موجودات «حرف بزنند».
عنکبوت‌ها زماني که روي تار تنيده خود مستقر هستند، با استفاده از ارتعاشاتي که از طريق موهاي پاهاي خود احساس مي‌کنند با محيط ارتباط مي‌گيرند و حرکت مي‌کنند.

اکنون اکيپي از پژوهشگران در دانشگاه ام‌آي‌تي (MIT) آمريکا، اين لرزش‌هاي خفيف را به نت‌هاي موسيقي ترجمه کرده‌اند و به شکل يک مجموعه آهنگين صوتي درآورده‌اند.
مارکوس بوئلر، دانشمند علوم مواد در دانشگاه ام‌آي‌تي، مي‌گويد: «عنکبوت‌ها در جهاني از ارتعاشات و فرکانس‌ها زندگي مي‌کنند… با روشي که به کار بستيم توانستيم براي اولين بار کمي احساس عنکبوت بودن کنيم و دنيا را از ديد آنان ببينيم.»
محققان در اين پروژه که «تار عنکبوت» خوانده مي‌شود، در آزمايشگاه تار تنيده شده توسط عنکبوت را با ليزر اسکن کردند. سپس فرکانس ارتعاش‌ها را اندازه گرفتند و آن‌ها را که در بازه‌اي پايين‌تر از محدوده شنوايي انسان در هوا منتشر مي‌شود در محدوده‌اي قرار دادند که بتوانيم با گوش بشنويم.

بوئلر مي‌گويد: «يک تار عنکبوت از مکانيک نيوتوني پيروي مي‌کند. به همين خاطر ما مي‌توانيم از همان معادلاتي که براي سيم گيتار استفاده مي‌کنيم بهره بگيريم. خصوصيات مواد متفاوت است، اما در اصل همان معادله براي ارتعاش کاربرد دارد.»

تار عنکبوت یا سیم های ساز


همانند سيم‌هاي موسيقي، ارتعاش تارهاي عنکبوت نيز نسبت به کوتاهي و بلندي و ميزان کشيده‌شدن‌شان تفاوت مي‌کند. امري که دانشمندان با مدل‌سازي کامپيوتري به الگوي آن دست پيدا کرده‌اند.

پژوهشگران مي‌گويند صداي ارتعاش اين تارها مي‌تواند مانند زنگ باد يا صداي وزوز خيلي آرام باشد. اين زبان ممکن است براي ما چندان آشنا به نظر نرسد، اما براي عنکبوت به معناي مرگ و زندگي است. چرا که اين موجودات با همين صداهاست که مي‌فهمند طعمه‌اي در تارشان افتاده يا رقص يک عنکبوت نر را براي جفت‌گيري متوجه مي‌شوند.

اگر دانشمندان موفق شوند سازوکار حاکم بر نحوه توليد اصوات را پيدا کنند، با تقليد مي‌توانند از طريق همين شبکه با عنکبوت‌ها ارتباط بگيرند.
پروفسور بوئلر مي‌گويد: «عنکبوت‌ها خاموش هستند و تارها تنها چيزي است که مي‌توانند شما را به درون دنياي آنان ببرند… شايد روزي بتوانيم گپي با عنکبوت‌ها بزنيم و حتي آهنگي هم با هم بنوازيم.»
محققان اميدوارند تهيه بانک داده‌اي جامع از اصوات ارتعاشي توليد شده توسط عنکبوت‌ها، کمک کند که انسان بتواند روزي مستقيم با اين موجودات ارتباط بگيرد.

همچنین بخوانید 
۱۰۰ عکس نوشته و جمله انگیزشی که برای موفقیت باید بخوانید.
جوک هایی که روده بُرتون میکنه

One thought on “پژوهشگران می خواهند با عنکبوت ها صحبت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.